Kuracjusze w Iwoniczu: Lista gości z 1934 r.
Iwonicz – wieś w Polsce, położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Iwonicz-Zdrój, w pobliżu uzdrowiska Iwonicz-Zdrój.
Iwonicz – wieś w Polsce, położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Iwonicz-Zdrój, w pobliżu uzdrowiska Iwonicz-Zdrój.
Spis księży rzymsko-katolickich prowadzących posługę w 1938 r., na terenie ówczesnej Diecezji Przemyskiej.
Czy wiesz jak po łacinie jest grudzień? Czy wiesz jak po angielsku powiedzieć marzec? Czy wiesz jak po niemiecku będzie lipiec? Czy wiesz jak po rosyjsku jest wrzesień? Zobacz naszą…
Gazeta Zakopiańska. Pierwszy polski organ dla spraw turystycznych, klimatycznych i komunikacyjnych. Z urzędową listą imienną gości. Wychodzi co tydzień.
Miejsce ulokowania: na zewnątrz kościoła O.O. Bernardynów, ul. Sokoła 8 w Rzeszowie
Rok zamocowania: 1992
Nazwiska zamieszczone na tablicy:
10 XI 1916 r. – w gmachu Akademii Zamojskiej następuje uroczyste otwarcie polskiej szkoły średniej pod nazwą Prywatne Gimnazjum Realne Żeńskie utworzonej przez Towarzystwo Naukowe Szkół Średnich i Wyższych. Dyrektorem zostaje p. Kazimierz Lewicki pełniący też taką funkcję w powstałym miesiąc wcześniej Publicznym Gimnazjum Realnym Męskim.IX 1919 r. – następuje usamodzielnienie i upaństwowienie Gimnazjum Żeńskiego...
XXI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja jest jedną z najstarszych placówek oświatowych w Warszawie, założonych wkrótce po odzyskaniu przez Polaków niepodległości po 123 latach zaborów.
Powołane zostało do istnienia decyzją władz Magistratu Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 1 września 1921 roku. Początkowo było to gimnazjum męskie typu humanistycznego. Następnie – zespół edukacyjny: gimnazjum i liceum.
Polska szkoła średnia we Wrześni powstała wraz z włączeniem Wielkopolski do odrodzonego państwa polskiego. Początkowo było to progimnazjum miejskie, które w 1920 roku upaństwowiono wraz z zamianą na pełne ośmioklasowe gimnazjum. Starsi gimnazjaliści brali udział w 1920 roku w obronie Polski przed najazdem bolszewickim w szeregach Legii Ochotniczej Wrzesińskiej. Jeden z nich, Leon Stasiewski, złożył ofiarę życia. Ku jego czci w 1927 roku wmurowano w szkole tablicę pamiątkową. Pierwsza matura w gimnazjum odbyła się w 1922 roku. Zdało ją wówczas 8 absolwentów. W 1923 roku szkoła uzyskała sztandar, a w 1924 roku nadano jej imię Henryka Sienkiewicza i powołano pierwszy Komitet Rodzicielski.
Przedwojenna gazeta uczniowska „Echo Szkolne” (maj-czerwiec 1939) podaje listy uczniów poszczególnych klas,
wpłacających tuż przed II wojną światową na Fundusz Obrony Narodowej. Według Grażyny Jonkajtys, wówczas
uczennicy klasy I licealnej, na ten cel wpłacali niemal wszyscy uczniowie. Publikujemy zatem listy gimnazjalistów i
licealistów z roku 1938/1939.
Mury augustowskiego Seminarium Nauczycielskiego w latach 1927-1936 opuściło ponad 200 nauczycieli. Dzięki tej placówce już w 1931 roku w powiecie augustowskim we wszystkich szkołach powszechnych uczyli wykwalifikowani
nauczyciele. Niestety, nie posiadamy pełnej listy absolwentów.