Dyrektorzy I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim

I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim – szkoła średnia w Polsce. Obecnie liceum z klasami o profilu matematycznym, biologiczno-chemicznym oraz humanistycznym, z nauką języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego. W szkole działają kółka przedmiotowe oraz kółko literackie, teatralne, ekologiczne, klub filmowy, klub młodych pisarzy i Szkolny Klub Europejski. Znajduje się tu również planetarium, w którym odbywają się zajęcia z astronomii, a także muzeum szkoły. Początki szkolnictwa średniego w Piotrkowie sięgają II połowy XVII wieku i są związane z dwoma zakonami: pijarów i jezuitów.

Zawartość dostępna dla użytkowników posiadających aktywną ofertę PAKIET+ (dostęp do 6 baz danych: Absolwent+, Belfer+, Duchowny+, Nekropolia+, Mieszkańcy+ oraz Urzędnik+ za 39 zł / 14 dni)
Dołącz Teraz

Masz już konto? Zaloguj się tutaj

Dyrektorzy Liceum Ogólnokształcącego nr II im. Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim

Liceum Ogólnokształcące nr II im. Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim – jedno z ostrowieckich liceów z tradycjami sięgającymi pierwszych dziesięcioleci XX wieku. Posiada obecnie 19 oddziałów, w których uczy 40 pedagogów. Do szkoły uczęszcza 580 uczniów. Budynek liceum znajduje się przy ul. Rosłońskiego 1.

Zawartość dostępna dla użytkowników posiadających aktywną ofertę PAKIET+ (dostęp do 6 baz danych: Absolwent+, Belfer+, Duchowny+, Nekropolia+, Mieszkańcy+ oraz Urzędnik+ za 39 zł / 14 dni)
Dołącz Teraz

Masz już konto? Zaloguj się tutaj

Dyrektorzy I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu

I Liceum Ogółnokształcące im Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu jest najstarszą szkołą średnią na Podhalu. Idea założenia w Nowym Targu „ośrodka wyższej oświaty” powstała już w 1862 r. Wtedy to z inicjatywy Adolfa Tetmajera z Ludźmierza – marszałka powiatu nowotarskiego – Wydział Powiatowy Nowotarski wystosował do Rady Gminnej w Nowym Targu petycję sugerującą utworzenie w mieście ośrodka gimnazjalnego. Starania trwały długo, gdyż dopiero w 1904 r. gmina uzyskała pozwolenie na utworzenie gimnazjum cesarsko-królewskiego z polskim językiem wykładowym. Od 1906 r. do dnia dzisiejszego gimnazjum funkcjonuje we wspaniałym gmachu, zaprojektowanym przez architekta Teodora Mariana Talowskiego a wybudowanym pod kierunkiem inż. Eugeniusza Katerli.

Zawartość dostępna dla użytkowników posiadających aktywną ofertę PAKIET+ (dostęp do 6 baz danych: Absolwent+, Belfer+, Duchowny+, Nekropolia+, Mieszkańcy+ oraz Urzędnik+ za 39 zł / 14 dni)
Dołącz Teraz

Masz już konto? Zaloguj się tutaj

Dyrektorzy I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią

I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią to szkoła ponadpodstawowa w Nakle nad Notecią o ponad 150-letniej tradycji. Początki szkoły związane są z rzeczywistością zaborową – wtedy powstało Gimnazjum pruskie ( w latach 1862 – 1920); następnie po I wojnie światowej i odzyskaniu niepodległości funkcjonowało jako Państwowe Gimnazjum im. Bolesława Krzywoustego (w latach 1920 – 1939); wreszcie po II wojnie światowej przekształcono je w Liceum Ogólnokształcące (od 1945r. po dzień dzisiejszy).

Lista dyrektorów szkoły zawiera imię i nazwiska oraz okres sprawowania funkcji od 1920 r.

Zawartość dostępna dla użytkowników posiadających aktywną ofertę PAKIET+ (dostęp do 6 baz danych: Absolwent+, Belfer+, Duchowny+, Nekropolia+, Mieszkańcy+ oraz Urzędnik+ za 39 zł / 14 dni)
Dołącz Teraz

Masz już konto? Zaloguj się tutaj

Osoby uhonorowane złotą odznaką „Za zasługi dla miasta Jarosławia”

Jarosław to miasto w Polsce, w województwie podkarpackim, siedziba powiatu jarosławskiego oraz gminy wiejskiej Jarosław, położone nad Sanem, na pograniczu dwóch krain geograficznych: Doliny Dolnego Sanu i Podgórza Rzeszowskiego. W średniowieczu miasto na styku Małopolski wschodniej i Rusi Halickiej. Leży w historycznej ziemi przemyskiej. Prywatne miasto szlacheckie lokowane w 1375 roku położone było w XVI wieku w województwie ruskim. Jarosław uzyskał prawo składu w 1443 roku.

Za czasów I Rzeczpospolitej Jarosław stanowił trzeci (po Przeworsku i Przemyślu) co do ważności ośrodek miejski ziemi przemyskiej. Według austriackiego spisu ludności z 1900 w 1640 budynkach w Jarosławiu na obszarze 2617 hektarów mieszkało 22 660 osoby, z czego 12 228 (54%) było katolikami, 5703 (25,2%) wyznawcami judaizmu, 4457 (19,7%) grekokatolikami, a 270 (1,2%) innej religii lub wyznania, 19 269 (85%) było polsko-, 1448 (6,4%) ukraińsko-, 893 (3,9%) niemiecko-, a 208 (0,9%) innojęzycznych. Od 23 grudnia 1920 r. do 18 sierpnia 1945 r. znajdowało się na terenie województwa lwowskiego[10]. Od 1945 do 1974 wchodziło w skład województwa rzeszowskiego. W latach 1975–1998 miasto należało administracyjnie do województwa przemyskiego.

Zawartość dostępna dla użytkowników posiadających aktywną ofertę PAKIET+ (dostęp do 6 baz danych: Absolwent+, Belfer+, Duchowny+, Nekropolia+, Mieszkańcy+ oraz Urzędnik+ za 39 zł / 14 dni)
Dołącz Teraz

Masz już konto? Zaloguj się tutaj

Honorowi obywatele miasta Jarosławia

Jarosław to miasto w Polsce, w województwie podkarpackim, siedziba powiatu jarosławskiego oraz gminy wiejskiej Jarosław, położone nad Sanem, na pograniczu dwóch krain geograficznych: Doliny Dolnego Sanu i Podgórza Rzeszowskiego. W średniowieczu miasto na styku Małopolski wschodniej i Rusi Halickiej. Leży w historycznej ziemi przemyskiej. Prywatne miasto szlacheckie lokowane w 1375 roku położone było w XVI wieku w województwie ruskim. Jarosław uzyskał prawo składu w 1443 roku.

Za czasów I Rzeczpospolitej Jarosław stanowił trzeci (po Przeworsku i Przemyślu) co do ważności ośrodek miejski ziemi przemyskiej. Według austriackiego spisu ludności z 1900 w 1640 budynkach w Jarosławiu na obszarze 2617 hektarów mieszkało 22 660 osoby, z czego 12 228 (54%) było katolikami, 5703 (25,2%) wyznawcami judaizmu, 4457 (19,7%) grekokatolikami, a 270 (1,2%) innej religii lub wyznania, 19 269 (85%) było polsko-, 1448 (6,4%) ukraińsko-, 893 (3,9%) niemiecko-, a 208 (0,9%) innojęzycznych. Od 23 grudnia 1920 r. do 18 sierpnia 1945 r. znajdowało się na terenie województwa lwowskiego[10]. Od 1945 do 1974 wchodziło w skład województwa rzeszowskiego. W latach 1975–1998 miasto należało administracyjnie do województwa przemyskiego.

Zawartość dostępna dla użytkowników posiadających aktywną ofertę PAKIET+ (dostęp do 6 baz danych: Absolwent+, Belfer+, Duchowny+, Nekropolia+, Mieszkańcy+ oraz Urzędnik+ za 39 zł / 14 dni)
Dołącz Teraz

Masz już konto? Zaloguj się tutaj

Dyrektorzy VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6 im. Jana Kochanowskiego w Radomiu wywodzi swe pochodzenie od Czteroletniego Filologicznego Progimnazjum Męskiego, prywatnej szkoły z językiem wykładowym rosyjskim, założonej w 1912 roku w Radomiu. Upaństwowiona w 1919 roku szkoła weszła w nowy rok szkolny pod nazwą: Gimnazjum Państwowe Męskie imienia Jana Kochanowskiego. Imię patrona podkreślało jej humanistyczny profil kształcenia.

Placówka wyróżniała się w okresie międzywojennym bogatą działalnością pozalekcyjną (koło młodzieży Filarecja wydające miesięcznik pod tą samą nazwą, Bratnia Pomoc, drużyna harcerska, teatr szkolny itd.). Na życiu szkoły odciskały się osobowości nieprzeciętnych dyrektorów takich jak Stanisław Egiejman i nauczycieli, np. Michała Małui czy Elżbiety Gałeckiej. Od 1938 roku po kolejnym przekształceniu szkoła staje się Zespołem pod nazwą Gimnazjum i Liceum im. Jana Kochanowskiego nr 338. Do tego organizacyjnego kształtu powraca w wiele lat po wojnie, w 2001 roku. W skład Zespołu wchodzi obecnie VI Liceum Ogólnokształcące i Publiczne Gimnazjum nr 23, obie szkoły imienia Jana Kochanowskiego.

Zawartość dostępna dla użytkowników posiadających aktywną ofertę PAKIET+ (dostęp do 6 baz danych: Absolwent+, Belfer+, Duchowny+, Nekropolia+, Mieszkańcy+ oraz Urzędnik+ za 39 zł / 14 dni)
Dołącz Teraz

Masz już konto? Zaloguj się tutaj

Dyrektorzy I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie

I Liceum Ogólnokształcące to jedna z najstarszych szkół średnich w Polsce. Ufundowana została w 1658 r. przez Zofię Pudencjannę Ligęzów i jej szwagra księcia Jerzego Lubomirskiego – hetmana i marszałka Polski. Erygowana została w dziesięć lat później przez papieża Klemensa IX. Szkoła w latach 1658-1784 funkcjonowała pod nazwą Collegium Ressoviense i prowadzona była prze zakon OO. Pijarów.

Po upaństwowieniu edukowała młodzież jako Cesarsko-Królewskie Wyższe Gimnazjum (1785 – 1918), następnie I Gimnazjum i Liceum. W XVII – XVIII w. słynęła z wysokiego poziomu nauki, przyciągała młodzież z całej Polski, miała charakter półwyższej uczelni, kształciła w pedagogium nauczycieli do średnich szkół, profesjonalnych muzyków i prowadziła niższe studia teologiczne. Ponadto prowadzono profesjonalne kształcenie muzyków, a z podręczników nauczycieli korzystała młodzież nawet w odległym Kijowie.

Zawartość dostępna dla użytkowników posiadających aktywną ofertę PAKIET+ (dostęp do 6 baz danych: Absolwent+, Belfer+, Duchowny+, Nekropolia+, Mieszkańcy+ oraz Urzędnik+ za 39 zł / 14 dni)
Dołącz Teraz

Masz już konto? Zaloguj się tutaj

Dyrektorzy II Liceum Ogólnokształcącego im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie

II Liceum Ogólnokształcące im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie to jedna z najstarszych szkół w Rzeszowie, założona w 1903 roku decyzją cesarza Franciszka Józefa I. W styczniu 1904 roku wydano zarządzenie, aby II Gimnazjum zostało utworzone poprzez wyłączenie z istniejącego gimnazjum po 2 oddziałów z klas I-IV i po jednym oddziale z klas V-VIII, łącznie 496 uczniów. Pierwsze grono nauczycielskie liczyło 21 osób wraz z dyrektorem. Tworzyli je nauczyciele przeniesieni z różnych miast zaboru austriackiego.

Zawartość dostępna dla użytkowników posiadających aktywną ofertę PAKIET+ (dostęp do 6 baz danych: Absolwent+, Belfer+, Duchowny+, Nekropolia+, Mieszkańcy+ oraz Urzędnik+ za 39 zł / 14 dni)
Dołącz Teraz

Masz już konto? Zaloguj się tutaj

Dyrektorzy Państwowego Liceum i Gimnazjum im. Księdza Piotra Skargi w Rohatynie

Państwowe Liceum i Gimnazjum im. Księdza Piotra Skargi w Rohatynie – polska szkoła z siedzibą w Rohatynie w okresie II Rzeczypospolitej. Od 1938 roku placówka posiadała status gimnazjum i liceum ogólnokształcącego. Szkoła w swojej historii funkcjonowała pod wieloma różnymi nazwami oraz przechodziła liczne zmiany organizacyjne.

Lista dyrektorów szkoły zawiera imię i nazwiska oraz okres sprawowania funkcji.

Zawartość dostępna dla użytkowników posiadających aktywną ofertę PAKIET+ (dostęp do 6 baz danych: Absolwent+, Belfer+, Duchowny+, Nekropolia+, Mieszkańcy+ oraz Urzędnik+ za 39 zł / 14 dni)
Dołącz Teraz

Masz już konto? Zaloguj się tutaj