You are currently viewing Śląsk pamięta. 104 lata temu wojsko polskie wkroczyło do Katowic

Śląsk pamięta. 104 lata temu wojsko polskie wkroczyło do Katowic

20 czerwca obchodzony jest Narodowy Dzień Powstań Śląskich – święto państwowe poświęcone pamięci uczestników trzech zrywów z lat 1919–1921, dzięki którym część Górnego Śląska wróciła do odrodzonej Rzeczypospolitej. Data nawiązuje do wydarzeń z 20 czerwca 1922 roku, kiedy Wojsko Polskie pod dowództwem gen. Stanisława Szeptyckiego zaczęło wkraczać na przyznane Polsce tereny.

Trzy powstania, jeden cel

Pierwsze powstanie śląskie wybuchło w sierpniu 1919 roku jako odpowiedź polskich organizacji na działania niemieckie podejmowane przed planowanym plebiscytem. Inicjatorami zrywu byli Dowództwo Główne Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska oraz Polski Komisariat Plebiscytowy. Powstańcy w krótkim czasie zniszczyli sieć łączności na terenie objętym walkami i opanowali powiaty katowicki i bytomski, a także większą część powiatów tarnogórskiego, rybnickiego, zabrzańskiego i lublinieckiego. Bezpośrednim celem było wyparcie niemieckiej policji bezpieczeństwa oraz rozbicie niemieckich organizacji paramilitarnych i bojówek działających na obszarze plebiscytowym.

Trzecie powstanie śląskie, trwające od maja do lipca 1921 roku, było reakcją na propozycje podziału Górnego Śląska niekorzystne dla strony polskiej. Wzięło w nim udział około 60 tysięcy Polaków, a na czele zrywu stanął Wojciech Korfanty. Powstańcom udało się opanować praktycznie cały obszar, na którym w plebiscycie przeważyły głosy za przyłączeniem do Polski – do najpoważniejszych starć doszło w okolicach Góry Świętej Anny. W efekcie walk zdecydowano o korzystniejszym dla Polski podziale spornego terytorium.

SzukamKrewnych.pl - Katowice Mural Wojciecha Korfantego

Obszar plebiscytowy obejmował ponad 11 tysięcy kilometrów kwadratowych i ponad 2 miliony mieszkańców. Do Polski przyłączono 29 procent tego terenu oraz 46 procent ludności – w tym Katowice, Świętochłowice, Królewską Hutę (obecny Chorzów), Rybnik, Lubliniec, Tarnowskie Góry i Pszczynę. Wraz z tymi miastami Rzeczpospolita zyskała 53 z 67 istniejących na tym obszarze kopalni, 22 z 37 wielkich pieców oraz 9 z 14 stalowni, co miało istotne znaczenie gospodarcze dla odradzającego się państwa polskiego.

Geneza święta

Inicjatywę ustanowienia 20 czerwca świętem państwowym podjął prezydent Andrzej Duda, odpowiadając na apel przedstawicieli władz regionalnych Śląska i Opolszczyzny, w tym Sejmiku Województwa Śląskiego oraz Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Polski Śląsk. Ustawa o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich została przyjęta przez Sejm 12 maja 2022 roku, a Senat poparł ją 18 maja tego samego roku. Prezydent podpisał ustawę 7 czerwca 2022 roku w Katowicach, w Auli im. Bolesława Szabelskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego – miejscu, w którym przed wojną obradował Sejm Śląski.

W ustawie zapisano, że święto powstaje „ku czci bohaterów – uczestników trzech Powstań Śląskich, którzy w latach 1919–1921 wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej”. Narodowy Dzień Powstań Śląskich nie jest dniem wolnym od pracy. Po raz pierwszy obchodzono go 20 czerwca 2022 roku, w setną rocznicę wkroczenia Wojska Polskiego na Górny Śląsk.

Obchody w Katowicach w 2026 roku

Tegoroczne uroczystości centralne odbyły się 20 czerwca pod Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach i rozpoczęły się o godzinie 9.00. Uczestnicy złożyli kwiaty, oddając hołd powstańcom oraz mieszkańcom regionu zaangażowanym w walkę o polskość Górnego Śląska. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści, reprezentanci służb mundurowych i instytucji publicznych oraz mieszkańcy regionu. Na katowickim rynku w 1922 roku przemawiał Wojciech Korfanty, witany wraz z polskimi żołnierzami przez mieszkańców miasta.

Instytut Pamięci Narodowej reprezentowali na uroczystościach Jan Kwaśniewicz, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach, oraz Ryszard Mozgol, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.

Dzień wcześniej, 19 czerwca 2026 roku, katowicki Oddział IPN oznaczył znakiem pamięci „Tobie Polsko” groby weteranów powstań śląskich na cmentarzu parafii św. Szczepana w Katowicach-Bogucicach. Upamiętnieni zostali: Jan Absalon, Jan Baron, Józef Grzybowski, Paweł Jacek, Jan Kędzior, Zofia Koniarkowa, Rudolf Niemczyk oraz Józef Wygrabek.

SzukamKrewnych.pl - Katowice Pomnik Powstancow Slaskich 4

Dlaczego ta data wciąż ma znaczenie

Narodowy Dzień Powstań Śląskich pozostaje wyrazem pamięci i wdzięczności wobec tych, którzy odwagą, determinacją i ofiarą przyczynili się do powrotu części Górnego Śląska do Polski. To także przypomnienie wartości, którymi kierowali się powstańcy: odpowiedzialności za wspólnotę, przywiązania do ojczyzny i gotowości do działania na rzecz przyszłych pokoleń. Coroczne uroczystości w Katowicach, wspierane działaniami edukacyjnymi i upamiętniającymi prowadzonymi przez Instytut Pamięci Narodowej, mają na celu utrwalenie tej pamięci w świadomości kolejnych pokoleń mieszkańców regionu i całego kraju.


Źródła:

  • Senat Rzeczypospolitej Polskiej, senat.gov.pl
  • Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach, katowice.ipn.gov.pl
  • Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, prezydent.pl