“Wolę o tym nie mówić” – wystawa

Tytuł wystawy: „Wolę o tym nie mówić”.
Miejsce: Galeria Palowa Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku
Do kiedy: Wystawa czynna do 07.05.2023 r.
Kuratorzy: Mateusz Jasik, dr Andrzej Hoja, Anna Czarnota (Muzeum Gdańska), Magdalena Jaszcza (kurator zewnętrzny)
Projektanci: Agata Cieśnik, Zuzanna Dolega, Michał Jeziorski

Opis wystawy: “Bohaterska obrona Westerplatte i Poczty Polskiej w Gdańsku należy do polskiego kanonu opowieści o II wojnie światowej. Mniej znana jest martyrologia Polaków – obywateli Wolnego Miasta Gdańska, włączonego wraz z wybuchem wojny do III Rzeszy. Poza głównym nurtem opowieści o XX wieku znajduje się doświadczenie zwykłych gdańszczan, zarówno Polaków, Kaszubów i Niemców w przełomowym 1945 roku oraz czasach powojennych. Jest to okres, kiedy nie tylko dokonały się zmiany administracyjne, wymiana ludności, ale też czas kiedy pozostali w mieście gdańszczanie wraz z przybyszami z Polski centralnej i dawnych województw wschodnich II Rzeczpospolitej stworzyli nowy Gdańsk.”

Dlaczego warto odwiedzić wystawę:
1. Możliwość poznania mało popularnego fragmentu powojennej historii Polski;
2. Wystawa oraz towarzyszące jej warsztaty, mogą stanowić inspirację do poszukiwań genealogicznych.

 

Fot. SzukamKrewnych.pl

Źródło: https://muzeumgdansk.pl/wydarzenia/szczegoly/news/wole-o-tym-nie-mowic/

SzukamKrewnych.pl - szk logo bt

Odkryj razem z nami fascynujący świat genealogii. Otrzymuj na maila darmowe inspiracje. Poznaj lepiej serwis SzukamKrewnych.pl.

Administratorem danych osobowych jest Nowoczesna Edukacja Jakub Frankiewicz NIP: 8132900041. Dane osobowe przetwarzane są w celu wysyłki newslettera. Zgodę możesz wycofać w każdym momencie bez podawania przyczyny. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Tobie prawach, znajduje się w Polityce prywatności